חדשותראשי

הצעה: על מדינות הקריביים להתאגד מול ענקי הקרוז

כדי להיות שותפות לשגשוג ולעושר שמניבות הפלגות הקרוז כדאי למדינות האיים הקריביים להקים קרטל שיתמודד מול ענקיות השייט ויגן על הסביבה

ענף שייט הנופש מכניס מעל ל-117 מיליארד דולר בשנה ועם כ-30 מיליון נופשים בשנה הוא אחד משווקי הפנאי הצומחים בתבל. בחודשי החורף, מדינות האיים הקריביים מארחות יותר ממחצית מהפלגות הקרוז ובכל זאת, ההכנסות והרווחים שמניבים משטי הקרוז לא מגיעים לקופות האוצר שלהן או לכיסיהם של תושביהן. ענקי הקרוז הם הנהנים הגדולים מן השגשוג של הענף.

מאמר שמפרסם העיתון פורבס מאת ג'ימס אלסמור מציף את הסוגיה שאינה בגדר חידוש. נגד ענקי הקרוז נטען לא אחת בעבר כי הן מנצלות את עוצמתן ואת התחרות בין מדינות האיים הפזורות בים הקריבי כדי להבטיח לעצמן חוזי עגינה נוחים לצד אפשרות פיתוח אתרים על חופיהן עם מינימום של מגבלות. התוצאה היא שמדינות הקריביים המתחרות זו בזאת אינן נהנות באופן הוגן מן ההכנסות של ענף הקרוז בשל החשש שענקי הספנות מפלורידה יעדיפו לעגון במדינות שכנות.

במאמר מובאת הצעה של רוברט מקלן, סגן נשיא לשעבר של חברת קרוז, המציע למדינות האיים להקים קרטל כדי להבטיח לכולן תנאים טובים יותר. הצעתו להקים את ארגון המדינות של כלכלת התיירות (OTEC) שואבת השראה מארגון המוכר לכל, OPEC, שהצליח לשנות את יחסי הכוחות בין מפיקות הנפט למדינות המערב העשירות.

לארגון כזה שיוקם על ידי מדינות הים הקריבי יכולה להיות משימה חשובה נוספת: הגנה על הסביבה. אוניות הקרוז אינן ידידותיות לסביבה וקרטל כזה שיוקם יאפשר למדינות האזור לקבוע סטנדרטים סביבתיים מחמירים ואחידים שיהיה אפשר לאכפם בכל המרחב הקריבי.

 

תגיות

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close
Close