טרנדים

הריגת הדוב לא עצרה את מסעות התגלית לקוטב

דוב הקוטב שנורה בצפון נורבגיה שילם בחייו בנימוק של "הגנה עצמית" ומסעות התגלית לטריטוריה שלו לא ייפסקו

דוב הקוטב שנורה למוות בשלהי חודש יולי בצפונה של נורבגיה ב-Svalbard שבים הארקטי, שילם בחייו את מחיר הגאות במסעות התגלית של אוניות הקרוז. עתה, שבועות אחדים לאחר האירוע המעציב שזכה לסיקור עולמי, אשר לווה בצילום גוויתו של הדב הלבן, אפשר לומר כי אין דרך חזרה.

למרות טענות וביקורת שנשמעו מפי שוחרי הטבע, כולל כאלה שהגדירו את המעשה כרצח, שלטונות נורבגיה וחברת האפג-לויד, הבעלים של ספינת התגלית מ.ס.ברמן שאנשיה היו מעורבים בתקרית, מצדיקים את הירי בנימוק של "הגנה עצמית".

התקרית ארעה כאשר ארבעה אנשי צוות של מסע התגלית ירדו מספינתם אל משטח הקרח כהכנה וכהגנה לקראת הצטרפותם של משתתפי המסע. הדוב שקרב אליהם במפתיע פצע אחד מאנשי הצוות. לכל ברור שהדוב לא הותיר לצוות ברירה ואחד מחבריו ירה בו. אולם, תיאור זה מחמיץ נקודה עקרונית אחת, לטענת שומרי הסביבה – משטחי הקרח הם הטריטוריה של הדובים ואילו הצוות והמטיילים המצויידים ברובים הם שפלשו לשטח המחיה שלהם.

לדברי האפג-לויד הכללים המנחים את צוות המסע קובעים כי עליהם להבטיח שאין דובים בקרבת נקודת הנחיתה של משתתפיו. הכללים הללו מחייבים אותם לנטוש את בסיסם על משטח הקרח ולשוב לאניה כאשר הם מזהים דובים הקרבים אליהם. לדברי החברה, הדוב התוקף לא זוהה קודם לכן והתקפתו הפתיעה את הצוות. הניסיונות שנעשו להרחיקו ולהבריחו לא צלחו ואז לא נותר אלא לירות בו למוות.

בחלוף שבועות מאז התקרית ולמרות הסערה שהתעוררה מיד לאחריה, אף חברה לא הודיעה על ביטול של מסעות התגלית לקוטב. ידיעות המתפרסמות חדשות לבקרים מבשרות על הזמנות נוספות לאניות שיעודן להפליג לשטחי המחיה של דובי הקוטב. ההערכה היא שב- Svalbard יש כ-3,000 דובים.

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close
Close